Otvorena izložba “Priča o kamenu”

Otvorena izložba “Priča o kamenu”

U nedjelju 6. kolovoza 2017. godine s početkom u 18h, u sklopu obilježavanja Dana Općine Motovun otvorena je izložba ARGONAUT 2017 – „Priča o kamenu | La storia della pietra“. Izložbu čini 50 odabranih fotografija iz istoimenog foto natječaja, koji je otvoren 14. lipnja i zaključen 26. srpnja, a na koji prijavilo preko stotinu autora/ca.

David Matković, predsjednik Udruge Fotovun, se u ime organizatora zahvalio brojnim okupljenim posjetiteljima na odazivu te izrazio dobrodošlicu na svečanost otvorenja. Uputio je pozdrav i gostima iz inozemstva na talijanskom i engleskom jeziku.

U uvodnom izlaganju, Matković je rekao: „Tema foto natječaja i izložbe je kamen – „Priča o kamenu“. Kao što znamo, kamen je oduvijek predstavljao inspiraciju kako umjetnicima, tako i graditeljima. Svakome tko ga je na svoj jedinstven način htio oblikovati kamen je poslužio kao odličan izvor inspiracije i odličan materijal za oblikovanje. Kada smo polovicom lipnja raspisali foto natječaj, pozvali smo fotografe i ljubitelje fotografije da razigraju svoju maštu, rasplamsaju svoju kreativnost i da svojim fotografskim umijećem oblikuju svoje viđenje kamena. Ovom izložbom i foto natječajem smo htjeli doprinijeti popularizaciji kamena kao prirodnog građevnog materijala i očuvanju tradicionalne gradnje suhozida kao kulturnog dobra našeg primorja. Na izložbi ima puno fotografija iz Istre, ali i iz Dalmacije. Isto tako htjeli smo dati svoj simboličan doprinos očuvanju prirodne obale Jadrana u njezinom izvornom obliku.“

 

Za rezime cjelokupne izložbe Matković je citirao prof. Borislava Božića iz Rijeke, člana žirija, koji zbog puta u inozemstvo nije mogao biti prisutan na otvorenju: „Pristigle fotografije doista interpretiraju kamen u svim njegovim pojavnim oblicima:  od čiste neartikulirane prirodne forme do pomno obrađenih oblika u visoka umjetnička djela. Ispričana je priča u rasponu od prapočela do esencije života. Kamen je ovdje odrednica i putokaz i kulturne  i egzistencijalne baštine.“

Đani Celija, profesionalni fotograf iz Pule i treći član žirija, uz prof. Borislava Božića i Davida Matkovića (predstavnika organizatora) o izložbi i foto natječaju je rekao sljedeće: „Pokušali smo prilikom žiriranja biti objektivni, s jedne strane imali smo profesionalne, s druge strane amaterske fotografe. Pritom smo htjeli da kamen bude primaran, kao glavni mod i centar same izložbe. Dobre fotografije su odmah „iskočile“, tako da smo se uspjeli snaći te relativno brzo uskladiti i dogovoriti.“

 

Matković se zatim zahvalio partnerima na projektu – Općini Motovun, Turističkoj zajednici Općine Motovun i Zajednici Talijana Općine Motovun „Andrea Antico“, kao i poslovnim subjektima koji su potpomogli realizaciju projekta – Motovun Park d.o.o. i Konoba „Pod Voltom“ Motovun. Zahvalio se i hotelu „Kaštel“ Motovun na gostoprimstvu u njihovoj galeriji, naglasio kako je ovo treća izložba u organizaciji Udruge Fotovun u samo godinu i pol u ovoj galeiji te izrazio želju za budućnim uspješnim suradnjama.

S obzirom da je svečanost otvorenja izložbe bila dio službenog programa obilježavanja Dana Općine Motovun, prisutnim posjetiteljima se u ime domaćina obratio Tomislav Pahović, načelnik Općine Motovun: „U nepunih dvije godine, Općina Motovun je dobila zaista krasnog partnera koji uvelike promovira sve ono što mi kroz godinu radimo. Postali su sastavni dio svih naših manifestacija i na tome im se zahvaljujem. Čestitao bih na foto natječaju Argonaut, koji je novi projekt Udruge fotografa Fotovun i temi Priča o kamenu koja se savršeno uklopila u ambijent Motovuna koji je kameni srednjovjekovni gradić. Čestitao bih dobitnicima nagrada, svima koji su dobili pohvale, svima koji su ovdje izloženi, ali i svima onima koji su sudjelovali, ali nisu ovdje izloženi. Siguran sam da će biti prilike da i njihove fotografije dođu na zid galerije. Osvrnuo bih se na rad Udruge fotografa Fotovun kroz protekle dvije godine – dakle, to je udruga koja može biti ogledni primjer svakoj udruzi kako se uključiti u rad lokalne zajednice i kako postati dio zajednice zajedno s članovima koji nisu iz Motovuna. Ima ih nekoliko iz Motovuna, ali su uglavnom iz cijele Istre. Ponosni smo na to što su brojni fotografi iz Istre i šire postali dio jedne zajednice, dio Udruge fotografa Fotovun, koja funkcionira i egzistira u Motovunu. Veselimo se svim budućim projektima u kojima ćemo surađivati s Udrugom fotografa Fotovun. Svima vama želim da se lijepo osjećate u Motovunu i da uživate u svemu ovome što vam je vrijedna Udruga fotografa Fotovun za večeras pripremila.“

 

Okupljenima se zatim obratio g. Ivan Cotman, šef istraživanja, razvoja i tehnologije u poduzeću Kamen Pazin, koje je vodeći gospodarski subjekt u eksploataciji i preradi kamena na našem području. Gospodin Cotman je pionir podzemne eksploatacije kamena, a u svom dugom radnom vijeku koji još uvijek teče je koordinirao eksploataciju kamena, između ostalog i u Južnoj Americi te Africi, a okupljenima je rekao: „Kad god je u pitanju kamen, želim biti prisutan. Nažalost, ja sam inženjer, a ovo je umjetnost, međutim slike koje vidim su predivne. Ja uvijek koristim stihove Tedia Spalata – Meni je kamen i kruh i križ. Čovjek se praktički rodi na kamenu i kad napusti ovaj svijet opet dobije kamen gore i u kamenom zapisu ostane ono što je bio ili nije, a naša povijest je zapisana u kamenu. Moram vam reći kako se sa našim kamenom gradilo u cijelom svijetu – Venecija je kompletno izgrađena od našeg kamena, kupola Teodorikovog mauzoleja u Ravenni je rađena od našeg kamena, Columbia University je izgrađena od našeg kamena, tamo su krasna četiri kipa Demostena, Cicerona, Augusta i Julija Cezara. Mi u Istri možemo biti ponosni jer smo prisutni preko kamena u cijelome svijetu.“

 

Valdi Šker, tajnik Udruge Fotovun, je iznio tehničke aspekte foto natječaja i izložbe: „Intencija ovog, kao i drugih naših sličnih projekata, je da upoznamo fotografe iz Hrvatske, kako profesionalne tako i one koji se fotografijom bave hobistički, i na taj način razvijemo neku vrstu suradnje . Ovo je ujedno i poziv svima da nas pratite i da nam se priključite i u drugim projektima. Na foto natječaj smo zaprimili 102 pravilne prijave sa sveukupno 479 fotografija. Ja sam imao dužnost da te fotografije šifriram i da ih u takvom obliku proslijedim žiriju. Za izložbu je odabrano 50 fotografija, te je osim tri nagrađene fotografije izabrano i šest fotografija za pohvalu.“

 

Prije proglašenja pobjednika, David Matković, predsjednik Udruge Fotovun se zahvalio svim sudionicima foto natječaja te rekao kako nije bilo jednostavno odabrati samo 50 fotografija za izložbu i da su kod nekih presudile nijanse, te je pozvao sve koji su se odazvali pozivu na foto natječaj i one koji će se odazvati na buduće foto natječaje da vrijedno rade i neka im ovo bude motivacija da se nastave truditi u onome čime se bave.

Zatim je još s nekoliko rečenica prenio viđenje izložbe od strane prof. Borislava Božića, člana žirija, a ističe se sljedeće: „Kamen. Tvrd kao kamen. Trajan kao kamen. Škrt kao kamen. Sve su ovo odrednice kojima definiramo određene osobine čovjeka ili pojava koje nas okružuju. Kamen je i metafora i stvarnost u našim životima. Kamen je neminovan u životnom, kulturalnom, egzistencijalnom, umjetničkom čovjekovu hodu kroz povijest.“

Zatim je uslijedilo proglašenje dobitnika nagrada i pohvala za izniman doprinos u unaprjeđenju umjetničke kvalitete ove izložbe.

 

Pohvale su redom dobili: Sandra Stojić – „Foggy Morning“, Neda Rački – „Crno i bijelo“, Slađanko Dragojević – „Kornarija 5“, Zoran Jelača – „Korčulanski vinogradi“, Miljenko Marotti – „Monoliti“ i Thea Pavlin – „Klesarija 2“.

Na kraju svečanosti proglašeni su dobitnici triju nagrada – 3. mjesto (500 kn) osvojio je Zoran Jelača s fotografijom pod nazivom „Prvić“, 2. mjesto (1.000 kn) Zvonimir Perić s fotografijom pod nazivom „speed and dust“, a pobjednik 1. foto natječaja Argonaut je Doriano Orbanić s fotografijom „Veli Jože“ – novčana nagrada 1.500 kn.

 

Na kraju je dat osvrt žirija na sve tri prvoplasirane fotografije:

  1. nagrada: Doriano Orbanić – Veli Jože (2015)

Fotografija koja interpretira suživot čovjeka i kamena,  simbiozu trajanja i evolucijskih međuodnosa ovih  dvaju pojavnosti. Odnos kamena i čovjeka vrlo je suptilno ispričan u ovoj fotografiji.  Autor je znalački koristio izražajna fotografska sredstva. U punoj je oštrini kažun, simbol tradicijske gradnje. On je kulturno dobro. Čovjek ga je u tehnici suhozida radio na poljima od kamena pronađenog na mjestu gradnje, a služio je za kratke odmore i sklanjanje od nevera koje su ga mogle zadesiti dok je radio u polju. Naravno,  to mu je ujedno bilo i  spremište alata i drugih pomagala u polju. Uz taj oštro ocrtani kažun u finoj neoštrini je osoba u kretanju. Na simboličkoj razini ta osoba poprima značenja prolaznosti života naspram trajnosti kamena,  tj. kažuna. Sudbina je htijela da upravo fotografija pod nazivom „Veli Jože“ pobijedi na prvom fotonatječaju u organizaciji Udruge fotografa Fotovun iz Motovuna, gradića oko kojeg je živio istoimeni dobroćudni div, junak istoimenog književnog djela Vladimira Nazora.

  1. nagrada: Zvonimir Perić – speed and dust (2016)

Fotografija koja plijeni pažnju svojom apstraktnom realnošću, možemo ju stoga nazvati fotografskim jazz-om. Na iznimno realističan način prikazuje suživot čovjeka s kamenom. Kamen postaje dio tog čovjeka, on kamen udiše i guta, kamen mu prekriva kožu, postepeno ga vizualno pretvara u skulpturu, koju i sam stvara korištenjem suvremenih alata za oblikovanje kamena. Oblikujući kamen i sam biva oblikovan kamenom.

  1. nagrada: Zoran Jelača – Prvić (2012)

Nepregledno prostranstvo kamena, škrtosti i neplodnosti na ovoj fotografiji izraz je, na prvi pogled,  nekoliko apsurda. Po cijeloj vertikali nepravilno vijuga kameni zid koji je  sagradio čovjek. Zid je uvijek međa i ograda. Od čega se ovdje dijeli ili ograđuje? Tu je poanta. U toj beskrajnoj škrtosti čovjek kao moćno biće pronalazi i taj minimum života i zidom ga definira kao svoj. Tu je i kamena kuća, svjetionik, znak i svjetlosni orijentir moreplovcima. Fotografija je snažna i zasićena čarolijom života ni u čemu i posveta je  čovjeka drugomu čovjeku. U fotografskom smislu ona je dobro i slojevito komponirana – more, kamen i nebo. Ovo je zaokružena priča o trojstvu čovjeka, kamena i mora.

Izložba je zatim službeno otvorena, te su brojni posjetitelji već prvoga dana imali priliku pogledati ovu jedinstvenu „Priču o kamenu“, a svi ostali imaju priliku to učiniti tijekom cijelog ljeta, svakoga dana u radno vrijeme hotela Kaštel Motovun, od 7 do 22h.

 

Facebooktwitterpinterest